close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 7 listopada 2017

  «Niepodległość Polski i niepodległość Ukrainy są związane. Pomagajmy sobie nawzajem w umacnianiu niepodległości naszych narodów» – powiedział biskup Witalij Skomarowski, ordynariusz łucki podczas mszy świętej, w trakcie której na jego ręce przekazano Ogień z Kostiuchnówki.

  5 listopada w Katedrze Św. Ap. Piotra i Pawła odbyło się przekazanie Ognia Niepodległości. Jak co roku został on pobrany przez harcerzy z cmentarza legionowego w Polskim Lasku pod Kostiuchnówką i w sztafecie rowerowej przewieziony do Łucka. Harcerze wieźli go przez Wołczeck i KukIe, zatrzymując się na miejscowych cmentarzach przy kwaterach legionistów.

   

  W homilii biskup Witalij Skomarowski mówił o niepodległości narodu polskiego i ukraińskiego, prosił również o modlitwę o pokój na Ukrainie. Na mszy świętej w łuckim kościele zgromadzili się harcerze, delegacja z województwa łódzkiego oraz parafianie. W trakcie liturgii śpiewał Młodzieżowy Chór Kameralny imienia Juliusza Słowackiego z Krzemieńca.

   

  Po nabożeństwie harcerze z Chorągwi Łódzkiej ZHP oraz z Hufca «Wołyń» wyruszyli sztafetą z Ogniem Niepodległości do różnych miejscowości w Polsce. Tegoroczna trasa sztafety przebiega m.in. przez Łuck, Horodło, Chełm, Lublin, Ostrowiec Świętokrzyski, Radom, Warszawę i Zgierz. 5 listopada po południu Ogień dotarł do Równego i Zdołbunowa.

   

  10 listopada odbędzie się uroczyste przekazanie Ognia Niepodległości na ręce Konsula Generalnego RP w Łucku oraz przedstawicieli organizacji polskich działających w obwodzie rówieńskim, wołyńskim i tarnopolskim.

   

  11 listopada Ogień Niepodległości przywieziony z Kostiuchnówki na Wołyniu, zostanie złożony na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza podczas centralnych obchodów Święta Niepodległości w Warszawie.

   

  Informacja: Sztafeta Rowerowa «Ogień Niepodległości» została zorganizowana już po raz siedemnasty. Począwszy od 2000 r. odbywa się ona corocznie jako kontynuacja międzywojennej tradycji biegów sztafetowych z Kostiuchnówki do Krakowa.

   

  Kostiuchnówka – to nieduża wieś w rejonie maniewickim na Wołyniu jest ważnym miejscem w historii niepodległej Polski. To właśnie tu w lipcu 1916 r. Legiony Polskie pod dowództwem Józefa Piłsudskiego po raz pierwszy podjęły wspólną walkę. W bitwie przeciw wojskom rosyjskim poległo ok. 2 tys. żołnierzy, lecz ich krew nie została przelana na próżno: dzięki tej ofierze stała się możliwa w przyszłości niepodległość Polski.

   

   

   

  Natalia DENYSIUK/Monitor Wołyński

  Foto: Anatolij OLICH

  msza4
  msza3
  msza2
  msza1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: