close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 13 kwietnia 2017

  12 kwietnia 2017 roku na zamku w Dubnie nastąpiło otwarcie poplenerowej wystawy prac, które powstały w Centrum Integracji w Zamłyniu (Caritas Diecezji Łuckiej, Ukraina) w czasie międzynarodowego pleneru ikonopisania i sztuki sakralnej na Wołyniu pod nazwą „Boże Miłosierdzie”.

  Organizatorami wystawy są Konsulat Generalny RP w Łucku, Wołyńska Organizacja Narodowego Związku Artystów Plastyków Ukrainy, Zamek w Dubnie i Kościół rzymskokatolicki.

   

  Otwarcie wystawy poprzedziła modlitwa ekumeniczna w intencji pogłębiania wpółpracy polsko-ukraińskiej i pokoju na Ukrainie. W wernisażu wzięli udział organizatorzy pleneru, przedstawiciele lokalnej władzy, malarze, dziennikarze, miejscowi Polacy oraz liczna grupa studentów. Z Łucka przybyli organizatorzy pleneru wołyńskiego: Wołodymyr Marczuk – szef Wołyńskiej Organizacji Narodowego Związku Artystów Plastyków Ukrainy, oraz konsul Krzysztof Sawicki.

   

  Organizatorami cyklicznych plenerów w Zamłyniu, odbywających się od 2011 r.,  jest Konsulat Generalny RP w Łucku, Centrum Integracji w Zamłyniu (Caritas Diecezji Łuckiej, Ukraina), Wołyńska Organizacja Narodowego Związku Artystów Plastyków Ukrainy (www.art.lutsk.ua), Katedra Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego i środowisko ikonopisów z Polski, Akademia Sztuk Pięknych we Lwowie.

   

  Plenery odbyły się pod patronatem Konsula RP w Łucku, ks. bpa Witalija Skomarowskiego – zwierzchnika Kościoła rzymskokatolickiego na Wołyniu, i ks. bpa Jozafata Howery – zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego na Wołyniu.

   

  Kolejne plenery i wystawy poplenerowe są dobrym przykładem wieloletniej współpracy pozarządowych organizacji, środowisk twórczych oraz instytucji z Polski i z Ukrainy, takich jak: KG RP w Łucku, środowiska ikonopisów i malarzy, Uniwersytet Warszawski, Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy (www.nowica.art.pl), Akademia Sztuk Pięknych we Lwowie, przedstawiciele Kościołów katolickich i prawosławnych, muzea, galerie, szkoły i domy kultury.

   

  Celem wołyńskich plenerów i wystaw poplenerowych jest prowadzenie dialogu duchowego pomiędzy artystami identyfikującymi się z tradycją Kościołów zarówno zachodnich, jak i wschodnich. U podstaw projektu leży potrzeba polsko-ukraińskiej wymiany idei i doświadczeń w przestrzeni wspólnych warsztatów tworzenia sztuki sakralnej i ikonopisu oraz zapoznanie się z religijnym kontekstem bizantyjskiej sztuki sakralnej, a także z kulturowym przenikaniem się wpływów Wschodu i Zachodu.

   

  Warto podkreślić, że ten wernisaż jest już 56. wystawą prac powstałych w czasie zamłyńskich plenerów od 2011 roku.

   

  Ikony z tych plenerów zostały wystawione łącznie prawie 60 razy w kilkudziesięciu miastach Polski i Ukrainy.

   

  ikony1
  ikony2
  ikony3

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: