close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 11 października 2017

  W dniach od 6 do 8 października Łuck gościł poetów, tłumaczy i wydawców w ramach Międzynarodowego Festiwalu Poezji MERIDIAN LUTSK, festiwalu unikalnego, w czasie którego zaprezentowano twórczość autorów z Ukrainy, z Polski, Litwy, Estonii, Białorusi i Izraela.

  W różnych częściach miasta odbyły się wieczory autorskie, dyskusje o literaturze, o propagowaniu czytelnictwa, rozmowy o wymianie kulturalnej w Europie środkowo-wschodniej. Niewątpliwie festiwal uświęcił spektakl teatralny zespołu „Harmyder” z fantastycznie odtworzoną postacią Zuzanny Ginczanki – Żydówki, piszącej po polsku w okresie międzywojennym.

  Akcentów polskich w czasie festiwalu było wiele, by wspomnieć chociażby i te oficjalne, i te nieoficjalne rozmowy poetów z Polski, z Ukrainy czy Litwy, w czasie których język polski stał się znakomitym pomostem porozumienia.

   

  Wśród gości z Polski dużym powodzeniem cieszyły się spotkania z Bohdanem Zadurą – współczesnym poetą polskim i tłumaczem m.in. literatury ukraińskiej, który jest w wielu środowiskach ukraińskich osobą rozpoznawalną, osobą, która wiele uczyniła dla znajomości literatury polskiej na Ukrainie i ukraińskiej w Polsce. A czytane wiersze – w sposób iście teatralny – przez Anetę Kamińską wywołały aplauz zwłaszcza wśród najmłodszych słuchaczy poezji.

   

  Festiwal odbył się przy wsparciu m.in. KG RP w Łucku.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: