close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 31 lipca 2017

  Dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy w sobotę 29 lipca 2017 r. we wsi Tuczyn w Obwodzie Równieńskim odbyło się poświęcenie Krzyża na uporządkowanym dawnym cmentarzu rzymsko-katolickim.

  To już szósta edycja porządkowania cmentarzy na Ukrainie, którą zorganizowało Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy, tym razem członkowie organizacji w składzie: Wioletta Dziura, Wioleta Bajwoluk, Paweł Zarębski, Łukasz Bałka, Zbigniew Grobel oraz Henryk Kozak w dniach 26 – 30 lipca pracowali we wsi Tuczyn, gdzie dzięki ich pracy została przywrócona pamięć o dawnym miejscu pochówku mieszkańców Tuczyna.

   

   

  W sobotnie południe 29 lipca br. licznie zebrani mieszkańcy Tuczyna, wraz z przedstawicielami władzy miejscowej w osobach Pań Liudmyły Budko – Sekretarza Silskoi Rady Tuczyna, Tamary Myczak – Dyrektora Szkoły Specjalnej oraz miejscowego duchownego księdza Ihora z Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi KP uczestniczyli w nabożeństwie żałobnym koncelebrowanym przez księdza Władysława Czajkę z Równego oraz księdza Witolda Kowaliowa z Ostroga. W uroczystości w imieniu Konsula Generalnego RP w Łuck Wiesława Mazura uczestniczyli również przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Łucku Wicekonsul Anna Babiak – Owad oraz Wicekonsul Paweł Owad. Swoją obecność podkreślili również członkowie Centrum Kulturalno – Oświatowego im. T. O. Sosnowskiego z Równego w składzie: Jarosław Kowalczuk, Myhaiło Pasieka – Brant, Ihor Andrijewskyj oraz Olga Oczeretowicz, którzy również wspomogli działania przy uporządkowaniu zapomnianego miejsca pamięci. Nabożeństwo żałobne miało ekumeniczny charakter, w którym uczestniczyli wszyscy zebrani na dawnym cmentarzu.

   

   

  Po nabożeństwie na dawnym cmentarzu w Tuczynie uczestnicy przejechali do dawnego kościoła rzymsko-katolickiego we wsi, który również został uporządkowany i tam Ksiądz Władysław Czajka odmówił modlitwę w intencji dawnych mieszkańców oraz tych wszystkich, którzy pracują aby ta pamięć o tym co minęło trwała w pamięci współczesnych.

   

   

   

  W drodze na uroczystości w Tuczynie miał miejsce również rekonesans w dwóch pobliskich wsiach, w których znajdują się ślady dawnych polskich mieszkańców w Niewirkowie oraz Międzyrzeczu Korzeckim, gdzie przedstawiciele Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy, Centrum Kulturalno – Oświatowego im. T. O. Sosnowskiego oraz Konsulatu Generalnego RP w Łuck odwiedzili dawne kościoły i cmentarz oceniając stan zastany na miejscu oraz porządkując dawny cmentarz w Niewirkowie.

  Cmentarz w Niewirkach 1
  Cmentarz w Niewirkach 2
  Cmentarz w Niewirkach 3
  Cmentarz w Niewirkach 4
  Cmentarz w Niewirkach 5
  Cmentarz w Niewirkach 6
  Cmentarz w Niewirkach 7
  Cmentarz w Niewirkach 8
  Cmentarz w Niewirkach 9
  Cmentarz w Tuczynie 1
  Cmentarz w Tuczynie 2
  Cmentarz w Tuczynie 3
  Cmentarz w Tuczynie 4
  Cmentarz w Tuczynie 5
  Kosciol w Miedzyrzeczu Korzeckim 1
  Kosciol w Miedzyrzeczu Korzeckim 2
  Kosciol w Miedzyrzeczu Korzeckim 3
  Kosciol w Miedzyrzeczu Korzeckim 4
  Kosciol w Miedzyrzeczu Korzeckim 5
  Kosciol w Miedzyrzeczu Korzeckim 6
  Kosciol w Niewirkach 1
  Kosciol w Niewirkach 10
  Kosciol w Niewirkach 2
  Kosciol w Niewirkach 3
  Kosciol w Niewirkach 4
  Kosciol w Niewirkach 5
  Kosciol w Niewirkach 6
  Kosciol w Niewirkach 7
  Kosciol w Niewirkach 8
  Kosciol w Niewirkach 9
  Kosciol w Tuczynie 1
  Kosciol w Tuczynie 2
  Kosciol w Tuczynie 3
  Kosciol w Tuczynie 4
  Kosciol w Tuczynie 5
  Kosciol w Tuczynie 6
  Modlitwa na cmentarzu w Tuczynie 1
  Modlitwa na cmentarzu w Tuczynie 2
  Modlitwa na cmentarzu w Tuczynie 3
  Modlitwa na cmentarzu w Tuczynie 4
  Modlitwa na cmentarzu w Tuczynie 5
  Modlitwa na cmentarzu w Tuczynie 6
  Modlitwa na cmentarzu w Tuczynie 7
  Modlitwa na cmentarzu w Tuczynie 8

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: