close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 21 listopada 2017

  17 listopada 2017 roku w Galerii Sztuki Wołyńskiej Organizacji Narodowego Związku Artystów Plastyków Ukrainy odbyła się poplenerowa wystawa prac, powstałych w czasie tegorocznego, VII już, Międzynarodowego Pleneru Ikono-pisania i Sztuki Sakralnej na Wołyniu pod nazwą „Pięcioksiąg w ikonie”.

  W otwarciu wystawy uczestniczyli duchowni Kościoła katolickiego obu obrządków, uczestnicy obu plenerów, przedstawiciele lokalnej władzy, malarze, miejscowi Polacy, studenci, dziennikarze oraz liczna grupa konsulów i miejscowych pracowników KG RP w Łucku.

   

  Współorganizatorami plenerów jest Konsulat Generalny RP w Łucku, Wołyńska Organizacja Narodowego Związku Artystów Plastyków Ukrainy (www.art.lutsk.ua), ks. Jan Buras – wikariusz generalny Diecezji Łuckiej Kościoła rzymskokatolickiego i dyrektor Centrum Integracji w Zamłyniu Caritas (www.zamlynya.com.ua/pl), Akademia Sztuk Pięknych we Lwowie, Katedra Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego i środowisko ikonopisów z Polski.

   

  VII Międzynarodowy Plener Ikonopisania i Sztuki Sakralnej na Wołyniu odbył się pod patronatem Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Łucku, ks. bpa Witalija Skomarowskiego – zwierzchnika Kościoła rzymskokatolickiego na Wołyniu, ks. bpa Jozafata Howery – zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego na Wołyniu.

   

  Kolejne plenery i wystawy poplenerowe są dobrym przykładem wieloletniej współpracy pozarządowych organizacji, środowisk twórczych oraz instytucji z Polski i z Ukrainy, takich jak: KG RP w Łucku, środowiska ikonopisów i malarzy, Uniwersytet Warszawski, Akademia Sztuk Pięknych we Lwowie, przedstawiciele Kościołów katolickich i prawosławnych, muzea i domy kultury.

   

  Celem wołyńskich plenerów i wystaw poplenerowych jest prowadzenie dialogu duchowego pomiędzy artystami identyfikującymi się zarówno z tradycją zachodnią Kościoła, jak i wschodnią. U podstaw projektu leży potrzeba polsko-ukraińskiej wymiany idei i doświadczeń w przestrzeni wspólnych warsztatów tworzenia sztuki sakralnej i ikonopisu oraz zapoznanie się z religijnym kontekstem bizantyjskiej sztuki sakralnej, a także z kulturowym przenikaniem się wpływów Wschodu i Zachodu.

   

  Warto podkreślić, że tegoroczny wernisaż w Łucku jest już 62. wystawą prac powstałych w czasie plenerów, począwszy od 2011 roku.

   

  Ikony z tych plenerów zostały wystawione łącznie w ponad trzydziestu miastach Polski i Ukrainy, a prace tegoroczne wyruszą w swoją wędrówkę jeszcze tego lata.

   

  W tym roku w plenerze wzięła udział liczna grupa studentów ASP we Lwowie… I ich opinia o plenerze, świeża opinia, dla organizatorów plenerów, wydaje się niezwykle istotna. Otóż kilka osób stwierdziło, iż w Zamłyniu pracowali wspólnie, mieszkali różni ludzie, których połączyła atmosfera samego miejsca – żywa przyroda, spokój i możliwość swobodnej samorealizacji artystycznej, bez narzucania komukolwiek takiej, a nie innej narracji artystycznej.

  wystawa ikony Łuck
  wystawa ikony Łuck
  wystawa ikony Łuck

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: