close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 25 września 2018

  17 września br. w Podwołoczyskach odbyły się uroczystości związane z 79. rocznicą napaści sowieckiej na Polskę. We wrześniu 1939 r. Armia Czerwona przekroczyła Zbrucz.

  Mszę Świętą w Kościele Rzymsko – Katolickim p.w. Świętej Zofii w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy KOP, policjantów, leśników, nauczycieli oraz ludności cywilnej koncelebrował ks. Kan. Piotr Sawczak w towarzystwie księży ze Starego Skałatu.

   

  Po nabożeństwie na miejscowych cmentarzach odmówiono modlitwy oraz złożono kwiaty na mogiłach poległych i pomordowanych. Konsulat Generalny RP w Łucku reprezentował konsul Piotr Matusiak.

   

  17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja.

  Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków, około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze.

  Podwoloczyska_2
  Podwoloczyska_3
  Podwoloczyska_4
  Podwoloczyska_5

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: