close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 27 września 2018

  Wspólną modlitwą i biegiem na dystansie 1939 metrów Polacy i Ukraińcy uczcili pamięć żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza.

  Na cmentarzu w Mielnikach 22 września br. odprawiono nabożeństwo w intencji żołnierzy pomordowanych przez sowietów we wrześniu 1939 roku. Modlitwę wspólnie odmówili proboszcz rzymskokatolickiej parafii w Lubomlu Jan Buras i proboszcz miejscowej cerkwi ojciec Wasyl. Wartę honorową przy pomniku pełnili wspólnie polscy i ukraińscy funkcjonariusze Straży Granicznej.

   

  W uroczystości udział wzięli: przedstawiciele Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Placówki Łuckiego Pogranicznego Oddziału, Ochotniczych Hufców Pracy z Lublina, władz rejonu szackiego, Wołyńskiego Memoriału im. Wasyla Stusa, miejscowi mieszkańcy oraz młodzież z Klubu Polskiego w Łucku.

   

  Konsulat Generalny RP w Łucku reprezentował Wicekonsul Marek Zapór.

   

  Po ceremonii wystartował bieg pamięci na dystansie 1939 metrów. Na wszystkich uczestników czekały nagrody. Po biegu wszyscy uczestnicy posadzili drzewa w miejscowym Parku Pokoju.

   

  W dniach 28–30 września 1939 miedzy Szackiem a Mielnikami doszło do bitwy między 52. Dywizją Strzelecką Armii Czerwonej, a liczącą w tym czasie około 4000 żołnierzy grupą KOP generała Wilhelma Orlika-Rückemanna. Mimo wielokrotnej przewagi napastników żołnierze KOP odparli ataki i zadali poważne straty napastnikom. W bitwie ciężko ranny został dowodzący 52. Dywizją Iwan Russijanow. Rozwścieczeni oporem Polaków sowieccy żołnierze i enkawudziści wymordowali rannych i wziętych do niewoli oficerów i podoficerów. Ciała 26 z nich na początku wieku udało się odnaleźć i pochować w kwaterze na miejscowym cmentarzu.

  mielniki_bieg_pamieci_1939
  mielniki_bieg_pamieci_1939_1
  mielniki_bieg_pamieci_1939_3
  mielniki_bieg_pamieci_1939_4
  mielniki_bieg_pamieci_1939_5
  mielniki_bieg_pamieci_1939_6

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: