close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 16 listopada 2018

  W dniu 15 listopada b.r. w Łucku odbyła się uroczystość z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Na zaproszenie Konsula Generalnego RP w Łucku Wiesława Mazura przybyli przedstawiciele duchowieństwa wraz biskupem Witalijem Skomarowskim, administracji państwowej i samorządowej, liczni reprezentanci świata nauki, kultury oraz przedstawiciele polskich organizacji z terenu Łuckiego Okręgu Konsularnego. Nie zabrakło również gości z Polski, w tym delegacji Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie. Przybyłych gości powitał Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku wraz z małżonką.

   

  Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie harcerskiego Pocztu sztandarowego oraz ceremonia przekazania Ognia Niepodległości, który został pobrany z pola najkrwawszej legionowej bitwy pod Kostiuchnówką.

   

  Po ceremonii Konsul Generalny wygłosił przemówienie, w którym podkreślił rolę ojców naszej niepodległości m.in. Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego, Witosa oraz wsparcie tego wysiłku przez miliony innych Polaków. Zwrócił też uwagę zebranych słowami iż, „wolność i niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Dotkliwie przekonała się o tym Ukraina, której przed agresją sąsiada nie ustrzegła ani deklarowana przyjaźń, ani uroczyście podpisane międzynarodowe gwarancje”.

  Konsul Generalny swoje wystąpienie zakończył skierowanymi do ukraińskich przyjaciół życzeniami, by ich święta państwowe „także były radosne” i by „jak najszybciej ofiara krwi, którą obecnie ukraińscy żołnierze płacą w konflikcie na wschodzie, nie była już potrzebna”.

   

  Z oficjalnymi gratulacjami z okazji Święta Niepodległości zwrócili się m.in. Sekretarz Łuckiej Rady Miejskiej, p.o. Przewodniczącego Łuckiej Rady Miejskiej Grygorij Pustowit, Przewodniczący Rówieńskiej Rady Miejskiej Wołodymyr Chomko oraz Pierwszy Zastępca Przewodniczącego Wołyńskiej Państwowej Administracji Obwodowej Sergij Koszaruk.

   

  Następnie goście wysłuchali koncertu zespołu wokalno-instrumentalnego „Ladies Sextet”, w którym dominowały pieśni patriotyczne i niepodległościowe.

  Swieto_Niepodleglosci_KG_RP_w_Lucku_2018_1_foto_w
  Swieto_Niepodleglosci_KG_RP_w_Lucku_2018_2_foto_w
  Swieto_Niepodleglosci_KG_RP_w_Lucku_2018_3_foto_w
  Swieto_Niepodleglosci_KG_RP_w_Lucku_2018_4_foto_w
  Swieto_Niepodleglosci_KG_RP_w_Lucku_2018_5_foto_w
  Swieto_Niepodleglosci_KG_RP_w_Lucku_2018_6_foto_w
  Swieto_Niepodleglosci_KG_RP_w_Lucku_2018_7_foto_w
  Swieto_Niepodleglosci_KG_RP_w_Lucku_2018_8_foto_w
  Swieto_Niepodleglosci_KG_RP_w_Lucku_2018_10_foto_
  Swieto_Niepodleglosci_KG_RP_w_Lucku_2018_11_foto_
  Swieto_Niepodleglosci_KG_RP_w_Lucku_2018_12_foto_
  Swieto_Niepodleglosci_KG_RP_w_Lucku_2018_13_foto_

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: