close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 10 listopada 2013

  Z udziałem Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej na Ukrainie Pana Henryka Litwina 7 listopada 2013 r. w Wołyńskim Akademickim Teatrze Dramatycznym im. T. Szewczenki odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości połączone z jubileuszem dziesięciolecia działalności Konsulatu Generalnego RP w Łucku.

  Wśród zaproszonych na obchody gości znaleźli się m.in. przedstawiciele władz miejskich i obwodowych, reprezentanci kościołów rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego, członkowie organizacji polskich z Łuckiego Okręgu Konsularnego, przedstawiciele środowisk naukowych, biznesowych, kultury i mediów z Polski i z Ukrainy. Z okazji jubileuszu na uroczystość przybyli także wszyscy poprzedni konsulowe generalni, którzy na przestrzeni dziesięciu minionych lat pełnili w Łucku swoją misję.

   

  Z okazji Święta Niepodległości Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie Pan Henryk Litwin wręczył nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Krzyże Zesłańców Sybiru, będące wyrazem narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych na Syberię, do Kazachstanu i innych części ZSRR, więzionych w łagrach, obozach i miejscach zsyłek. W hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległość Krzyże Zesłańców Sybiru otrzymały następujące osoby: Pani Adela Baczyńska Pani Jadwiga Bobrowa, Pani Zofia Dziub,a Pani Emilia Twaryńska, Pani Nina Zełep .

   

  Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej na Ukrainie wręczył również honorowe odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego w dniu 21 października 2013 r. Odznaczeni zostali: Pani Switłana Poluchowicz, Pani Rusłana Porycka, Pan Oleh Bakowski,  Pan Ihor Drozd, Pan Leonid Kiczatyj, Pan Petro Kraliuk, Pan Ołeksander Ostapiuk, Pan Anatolij Parhomiuk, Pan Ihor Pasicznyk, Pan Wojciech Pestka, , Pan Wasyl Słapczuk.

   

  W części muzycznej wieczoru goście wysłuchali autorskiego spektaklu Tango Therapy, opartego na arcydziełach tanga Astora Piazzolli, w wykonaniu kwartetu Opium String Quartet w składzie: Mateusz Zaziębło, Anna Szalińska, Sylwia Mróz-Celuch, Olga Łosakiewicz-Marcyniak. Po koncercie, w foyer teatru odbyła się wystawa prac młodej polskiej artystki Olgi Tofil, która odtworzyła w formie rysunku ciekawe obiekty architektoniczne starego Wołynia.

  002
  003
  004
  005
  007
  006
  008
  000

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: