close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 2 listopada 2018

  Dnia 28.10.2018 r. Nadzbruczańskie Stowarzyszenie Kultury Polskiej i Języka Polskiego w Husiatynie zorganizowało uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 5 rocznicy założenia Stowarzyszenia.

  Obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w polskim kościele parafialnym w Husiatynie. Następnie odbył się uroczysty koncert w Domu Kultury w Husiatynie, na który licznie przybyli miejscowi Polacy.

   

  Okolicznościowe przemówienia z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wygłosili oraz życzenia z okazji jubileuszu Stowarzyszenia, złożyli przedstawiciele lokalnych władz, prezesi organizacji polskich na Ukrainie, zaproszeni goście z Polski oraz przedstawiciel Konsulatu Generalnego RP w Łucku, Konsul Małgorzata Kasperkiewicz, która odczytała i wręczyła Prezesowi Stowarzyszenia, Panu Janowi Piejko, list gratulacyjny Konsula Generalnego RP w Łucku, Wiesława Mazura oraz przekazała komputer i materiały dydaktyczne do nauki języka polskiego i historii Polski.

   

  W koncercie wystąpiła młodzież ze Szkoły Sobotniej działającej przy Stowarzyszeniu, która przypomniała dzieje walk o niepodległość Polski, zaprezentowała polskie wiersze i pieśni ludowe oraz patriotyczne, a także tradycyjne melodie i tańce polskie.

   

  W uroczystościach wzięli udział również Konsul Aneta Ksel i Konsul Adam Myślicki, którzy tego dnia odwiedzili polskie cmentarze i zapalili znicze na polskich grobach w Chorostkowie, Chłopówce, Kopyczyńcach, Husiatynie, Suchodole i Sidorowie.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: