close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 9 września 2015

  Po raz kolejny Krzemieniec gościł przedstawicieli świata kultury z Ukrainy i z Polski. W dniach 4-7 wrześniach w miejscu urodzin Juliusza Słowackiego, spotykało się szerokie grono intelektualistów, przedstawicieli świata nauki i sztuki, pisarzy i muzealników, malarzy i fotografików. W spotkaniu udział wziął także pierwszy ambasador Ukrainy w Warszawie Dmytro Pawłyczko, honorowy obywatel Krzemieńca, którego płomienne wystąpienia nigdy nie pozostawiają słuchaczy obojętnymi.

  Krzemieniec od lat był kolebką myśli twórczej. To przecież tutaj miała swoją siedzibę najsłynniejsza polska szkoła średnia – Liceum Krzemienieckie, nazywane też Atenami Wołyńskimi. Współtworzył je Tadeusz Czacki, którego 250. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Uczelnia krzemieniecka zawdzięczała swojemu twórcy i znakomitym wykładowcom opinię jednego z najważniejszych ośrodków polskiego życia kulturalnego ówczesnej Rzeczypospolitej. „Chcemy, my Polacy i my Ukraińcy, by Krzemieniec nie stał się reliktem przeszłości, by jego sława była nadal żywa, zaś odwołanie do przeszłości stanowiło inspirację dla rozbudowy potencjału miasta.” – powiedziała w imieniu Konsulatu Generalnego RP w Łucku, współpracującego przy organizacji tego wydarzenia, konsul generalna w Łucku Beata Brzywczy podczas ceremonii otwarcia. List prof. Małgorzaty Omilanowskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odczytała dyrektor Dorota Janiszewska-Jakubiak.

   

  Organizatorem Dialogu Dwóch Kultur jest już po raz kolejny Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Krzemieniecka Rada Rejonowa, Wydział Kultury Tarnopolskiej Administracji Państwowej, Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu oraz Oddział Kultury i Turystyki Krzemienieckiej Administracji Państwowej. Po raz pierwszy w gronie organizatorów występuje Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku, za sprawą jego dyrektora i wieloletniego pełnomocnika organizacji Dialogu Dwóch Kultur, dyrektora Mariusza Olbromskiego.

   

  W programie Dialogu Dwóch Kultur znalazły się liczne referaty poświęcone twórczości Juliusza Słowackiego i współczesnym inspiracjom jego dziełami oraz życiu przedwojennego Krzemieńca. Tegoroczny Dialog Dwóch Kultur łączyła nie tylko osoba Juliusza Słowackiego, którego postać i twórczość stanowią inspirację dla twórców po dzień dzisiejszy, ale i postać drugiego Wielkiego Naszego Rodaka, świętego Jana Pawła II.

   

  W trakcie uroczystości otwarcia Dialogu Dwóch Kultur delegacje z Polski i Ukrainy złożyły kwiaty przy pomniku Tarasa Szewczenki oraz na grobie matki Juliusza Słowackiego, Salomei Słowackiej, gdzie odczytano również jeden z listów poety do matki.

   

  Dialog Dwóch Kultur zakończyło odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci Jana Pawła II w kościele parafialnym w Krzemieńcu z udziałem J. E. ks. arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego oraz wernisaż wystawy z Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach „Jan Paweł II – człowiek i kultura”.

   

   

   

  DSC06925_1
  DSC06933_1
  DSC06958_1
  DSC07002_1
  DSC07024_1
  DSC07048_1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: