close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • ZESPOŁY ARTYSTYCZNE

 •  

  Wołyńskie Słowiki
  Zespół taneczno-wokalny Wołyńskie słowiki został utworzony przy Towarzystwie Kultury Polskiej im. T. Kościuszki. Występuje w nim 25 dzieci, będących uczniami działającej przy Towarzystwie szkoły polskiej. Działając od 1997 roku, zespół wypracował repertuar, obejmujący polskie pieśni religijne, patriotyczne, harcerskie i współczesne młodzieżowe. Jego kierownikiem artystycznym jest Antonina Antonowa.
  Prowadzi aktywną działalność koncertową zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce. Występował m.in. w Chełmie, Sosnowcu, Olsztynie, Katowicach, Zielonej. Uczestniczył w Festiwalu „Nadbużańskie Spotkania Artystyczne” w Hrubieszowie, w II Zjeździe Chórów Słowiańskich w Katowicach. Na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie (2001) uznano go za najlepszy zespół dziecięcy.

  Chór Wołyń
  Chór Wołyń powstał w1994 r. przy Towarzystwie Kultury Polskiej im. T. Kościuszki w Łucku. Skupia obecnie 40 osób – studentów i ludzi różnych profesji. Kieruje nim Piotr Miłogorodzki. Ma w swoim repertuarze, obejmującym polskie pieśni patriotyczne, religijne i ludowe oraz piosenki ukraińskie, ponad 30 utworów.
  W Polsce zaprezentował się po raz pierwszy w 1995 roku na III Festiwalu Pieśni Religijnej. Dwukrotnie uczestniczył w Dniach Kultury Polskiej w Ostrogu (1997,1998) oraz w Nadbużań skich Spotkaniach Artystycznych. Uczestniczy w corocznych Festiwalach Kultury Polskiej w Równem i Łucku, a w ostatnich latach wystąpił m.in. na Festiwalu Piosenki Kresowej w Mrągowie(1998), na Międzynarodowym Festiwalu „Tobie śpiewamy, Ojczyzno” (1999), na X Światowym Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie (2000). Otrzymał cztery znaczące nagrody: I miejsce na Festiwalu Piosenki Mniejszości Narodowych na Wołyniu (1999-2000), II miejsce zdobyte na Festiwalu Pieśni Religijnej w Chełmie, nagrodę „Złote Słowiki” w Biłgoraju (1999).

  Życzenie
  Zespól wokalny Życzenie istnieje przy Stowarzyszeniu Kultury Polskiej im. Ewy Felińskiej na Wołyniu w Łucku; powstał w roku 1998; występuje w nim 12 wykonawczyń, które śpiewają a cappella polskie i europejskie pieśni sakralne, polską muzykę klasyczną, oraz interpretacje polskich pieśni ludowych. Kierownikiem zespołu jest Maria Łukacz.
  Zespół był wielokrotnym laureatem Międzynarodowych Spotkań z Pieśnią Religijną w Chełmie, laureatem konkursowego festwialu kolęd i pastorałek w Będzinie (2000), uczestnikiem Festiwalu Regionalnego w Mrągowie (1999), gdzie zdobył dwie nagrody Telewizji Warszawskiej, czwartej i piątej edycji Ogólnoukraińskiego Festiwalu Kultury Polskiej, spotkań religijnych z okazji 25-lecia pontyflkatu Jana Pawła II w Siedlcach i Sokołowie Podlaskim (2003), Światowego Polonijnego Festiwalu Chórów w Koszalinie (2003).
  Zespół został odznaczony dyplomem Ministerstwa Kultury Ukrainy w 2002 roku.

  Retro Plus
  Młodzieżowy zespół instrumentalny Retro Plus istnieje przy Stowarzyszeniu Kultury Polskiej im. Ewy Felińskiej na Wołyniu w Łucku; powstał w roku 2002. Skład: flet, skrzypce, altówka, gitara klasyczna, wokal (sopran). Kieruje nim Maria Łukacz.
  W repertuarze — muzyka klasyczna, interpretacje ludowej muzyki polskiej, ukraińskiej, światowej, polskie i ukraińskie kolędy i pastorałki oraz przeboje w stylu retro.
  Zespół był gościem setnej audycji programu TVP Polonia w Warszawie, uczestnikiem XIX Polonijnego Religijnego Festiwalu Filmowego w roku 2004, koncertu mniejszości narodowych Ukrainy pod patronatem Prezydenta Ukrainy (Kijów, 2003), na którym otrzymał dyplom uznania. Uczestniczył również w I Ogólnoukraińskim Festiwalu Kultury Mniejszości Narodowych w Izmailu (2004), regionalnym Festiwalu Kultury Mniejszości Narodowych w Chersoniu (2004) oraz w V Ogólnoukraińskim Festiwalu Kultury Polskiej w Odessie (2004).

  Jaskółeczki
  Zespół dziecięcy Jaskółeczki powstał w 1998 roku i działa przy Stowarzyszeniu Kultury Polskiej im. Ewy Felińskiej na Wołyniu w Łucku. W jego składzie występują: skrzypce, fortepian, flet i 5 wokalistek. Kierownikiem zespołu jest Maria Łukacz.
  „Jaskółeczki” są laureatem Światowego Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej w Przedbużu (2003), uczestnikiem V Ogólnoukraińskiego Festiwalu Kultury Polskiej w Odessie (2004). W swoim repertuarze ma klasyczne i współczesne pieśni polskich i ukraińskich kompozytorów.
   

  Przyjaźń
  Zespół śpiewaczy Przyjaźń powstał w listopadzie 2002 roku przy Towarzystwie Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie im. W. Reymonta. Uczestniczy w nim 12 osób. W repertuarze pieśni narodowe, sakralne, ludowe, patriotyczne. Występował w Polsce i na Ukrainie.
   

  Biały Orzeł
  Taneczny dziecięcy zespół folklorystyczny Biały Orzeł powstał w 2000 roku przy Towarzystwie Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie im. W. Reymonta. Jego kierownikiem artystycznym jest Maria Zabrocka, a choreografem Asia Siegiletowa. Występuje w nim 12 dzieci. W repertuarze ludowe tańce polskie i ukraińskie.
   

  Ziarenko
  Zespół taneczny Ziarenko powstał w 2004 roku i liczy 26 osób. Istnieje przy Towarzystwie Kultury Polskiej na Rówieńszczyźnie im. W. Reymonta w formule zespołu tańca towarzyskiego i ludowego. Kierownikiem jest .Maria Zabrocka.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: