close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • POMOC HUMANITARNA

 •  

  Polska pomoc humanitarna

   

  Na czym polega pomoc humanitarna?


  Pomoc humanitarna świadczona przez polski rząd jest jedną z form współpracy rozwojowej na rzecz krajów potrzebujących. Jej głównym celem jest ratowanie życia oraz zaspokojenie podstawowych potrzeb ludności poszkodowanej w wyniku konfliktów lub klęsk żywiołowych w odpowiedzi zarówno na nagłe i nieprzewidziane kryzysy, jak i te wieloletnie o przedłużającym się charakterze.


  Środki na pomoc humanitarną pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa administrowanej przez Departament Współpracy Rozwojowej MSZ.


  Jak Polska wspiera potrzebujących?


  Polska pomoc humanitarna udzielana jest na kilka sposobów: dofinansowanie projektów polskich organizacji pozarządowych, organizację transportów pomocy rzeczowej do krajów potrzebujących oraz wpłaty do międzynarodowych organizacji pomocowych (m.in. UNHCR, UNICEF, WHO, ICRC).


  W których obszarach pomagamy?


  Pomoc humanitarna, oprócz reagowania na doraźne kryzysy w różnych częściach świata, np. trzęsienie ziemi w Nepalu (2015), powodzie na Bałkanach (2014) lub w Mjanmie (2015), wspiera osoby poszkodowane w przedłużających się kryzysach. W ostatnich latach polska pomoc humanitarna była skoncentrowana przede wszystkim w dwóch obszarach geograficznych – Bliskim Wschodzie i Ukrainie.


  Więcej informacji: https://www.polskapomoc.gov.pl/Pomoc,humanitarna,170.html